Niezbędne dokumenty:
1. Akt zgonu osoby po której spadek ma być odrzucony lub przyjęty – do uzyskania w Urzędzie Stanu Cywilnego w każdej Gminie w Polsce.
2. Akt stanu cywilnego wykazujący, że osoba która chce dokonać odrzucenia jest spadkobiercą - do uzyskania w Urzędzie Stanu Cywilnego w każdej Gminie w Polsce
3. Oświadczenie o odrzuceniu spadku przez Spadkobierców bliższych spadkodawcy – w zależności protokół sądowy z odrzucenia lub akt notarialny – oświadczenie o odrzuceniu spadku
Z chwilą śmierci następuje otwarcie spadku po zmarłym co wiąże się z tym, że osoby które znajdują się w kręgu dziedziczenia ustawowego czyli w pierwszej kolejności małżonek i dzieci spadkodawcy mają możliwość w terminie 6 miesięcy od śmierci Spadkodawcy na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku lub o jego przyjęciu. W przypadku nie złożenia takiego oświadczenia oznacza to, że spadek przyjmują z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że odpowiadają za długi spadkowe do wysokości aktywów znajdujących się w spadku.
Jeśli spadek zawiera więcej długów niż majątku można w terminie 6 miesięcy spadek odrzucić poprzez złożenie w formie Aktu notarialnego oświadczenia o odrzuceniu spadku. Skutek złożenia takiego oświadczenia w praktyce jest taki, że traktuje się daną osobę jakby nie dożyła otwarcia spadku. W związku z tym do dziedziczenia powołane są dalsze osoby w kręgu spadkobierców czyli rodzice i rodzeństwo zmarłego. Oni także mogą spadek odrzucić mają na to 6 miesięcy od momentu kiedy stali się spadkobiercami a więc od momentu kiedy bliższe osoby spadek odrzuciły. Rodzeństwo odrzucając spadek musi pamiętać, aby dokonać tego w pierwszej kolejności w imieniu własnym a jeśli mają małoletnie dzieci także w ich imieniu. Na odrzucenia spadku w imieniu dzieci potrzebna jest zgoda Sądu rodzinnego, którą należy uzyskać przed złożeniem oświadczenia w imieniu dzieci. Pełnoletnie dzieci rodzeństwa same odrzucają spadek we własnym imieniu.
Odrzucenia spadku w który przeważają długi chroni przed egzekucją komorniczą spadkobierców.
Do odrzucenia lub przyjęcia spadku konieczne jest przedstawienie w pierwszej kolejności odpis aktu zgonu osoby po której spadek chcemy odrzucić .Odpis Aktu zgon można dostać w każdym Urzędzie Stanu Cywilnego na terenie RP.
Aby spadek odrzucić należy także wskazać, że jest się spadkobiercą. W przypadku dzieci będą to akty urodzenia wskazujące na to że osoba zmarła była ich rodzicem a zatem one po niej dziedziczą.
Ważne jest także aby wskazać dane osób które spadek odrzucają takie jak imię/imiona nazwisko, imiona rodziców, adres zamieszkania, numer dowodu lub paszportu z datą ważności, numer PESEL