ŚMIERĆ MOCODAWCY A PEŁNOMOCNICTWO

 Wygaśnięcie Pełnomocnictwa w przypadku śmierci. Czy pełnomocnictwo może być nie gasnące nawet na wypadek śmierci Mocodawcy ?

Generalna zasada stanowi, że w przypadku śmierci osoby gasną wszelkie prawa osobiste związane z osobą zmarłą. Prawa majątkowe zaś przechodzą na Spadkobierców.

Pełnomocnictwo jako stosunek przedstawicielstwa związany z dokonywaniem czynności prawnych wygasa ze śmiercią Mocodawcy. Skoro dana osoba z chwilą śmierci traci zdolność do bycia podmiotem praw
i obowiązków czyli zdolność prawną i nie może dokonać już żadnej czynności prawnej to tym bardziej nie może dokonać to osoba która działa w imieniu zmarłego.

Od tej zasady jest jednak wyjątek. Chodzi o pełnomocnictwo nie gasnące na wypadek śmierci. Aby takie pełnomocnictwo mogło zafunkcjonować konieczne jest po pierwsze wskazanie, że pełnomocnictwo ma być niegasnące na wypadek śmierci Mocodawcy, jak też należy wskazać powód dla którego takie pełnomocnictwo ma zostać udzielone. Chodzi tu o sytuacje gdy konieczne jest dopełnienie spraw już wszczętych za życia  zmarłego i wymagających dokończenia w zasadzie, gdzie zachodzi koniczność postawienia ostatniego znaku. Takie pełnomocnictwo może być udzielone do sprzedaży rzeczy w wypadku gdy np. cała cena sprzedaży została zapłacona na rzecz osoby zmarłej i pełnomocnictwo ma chronić Kupującego który już wykonał swoje zobowiązanie a wykonanie drugiego z zobowiązań jest w zasadzie działaniem formalnym.

Zasadniczo zawsze musi istnieć ważny powód i uzasadnienie dla tego typu uregulowania.

Dodaj komentarz

Może Ci się również spodobać: