SŁUŻEBNOŚĆ OSOBISTA
Jednym z rodzajów służebności jest służebność osobista. Ma ona osobisty charakter i jej celem jest zaspokojenie określonych potrzeb uprawnionego oraz w niektórych przypadkach i po spełnieniu odpowiednich przesłanek także jego bliskich .
Prawo to może przysługiwać tylko i wyłącznie osobie fizycznej. Treść i zakres służebności osobistej, a także sposób jej wykonywania należy oznaczyć, jednak w przypadku braku oznaczenia uwzględnia się osobiste potrzeby uprawnionego, uwzględniając zasady współżycia społecznego i zwyczaje miejscowe.
Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego. Uprawniony z tytułu służebności może się jej zrzec. Zrzeczenie się służebności wymaga złożenia oświadczenia na piśmie z podpisem notarialnie poświadczonym.
Służebność osobista jest ona niezbywalna i nie może zostać przeniesiona na inną osobę, także nie podlega dziedziczeniu.
Najczęściej ustanawianą służebnością osobistą jest służebność mieszkania. Polega ona na prawie osoby na której rzecz ustanowiono służebność do zamieszkiwania i zajmowania mieszkania, jego części lub określonych pomieszczeń. Służebność mieszkania służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osoby uprawnionej.
Uprawniony ze służebności osobistej mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i małoletnie dzieci oraz inne osoby, ale tylko wówczas, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebna jest ich pomoc przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Jest to wyjątek od zasady, że nie jest możliwe przeniesienie uprawnienia do wykonywania służebności i w tym przypadku te uprawnienia mogą być wykonywane przez inne osoby.
Ustanowienie służebności osobistej może nastąpić w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego.
Umowa taka zawierana jest przez Właściciela nieruchomości z osobą na której rzecz ma zostać ustanowiona służebność.
Służebność osobista wpisywana jest do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. W księdze wieczystej w dziale III wpisuje się osobę na której rzecz ustanowiono służebność osobistą oraz treść tej służebności i jej zakres. Służebność mieszkania może zostać ustanowiona odpłatnie lub nieodpłatnie na czas oznaczony lub dożywotnio.
Ustanowienie służebności osobistej może nastąpić również w trybie jednostronnej czynności prawnej tytułem zapisu windykacyjnego.
Służebność osobista często mylona jest z dożywociem. Dożywocie jednak różni się od służebności. Aby poznać różnice i podobieństwa zapraszam do lektury wpisu na temat dożywocia.