Odwołanie pełnomocnictwa
Pełnomocnictwo może być w każdy czasie odwołane. Jest to generalna zasada wynikająca z tego, że pełnomocnictwo opiera się na stosunku zaufania Mocodawcy do Pełnomocnika. Odwołanie pełnomocnictwa może zostać dokonane w każdej formie. Oznacza to, że pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego można odwołać także w formie pisemnej a nawet poprzez maila czy sms.
Ważne jest aby oświadczenie o odwołaniu pełnomocnictwa dotarło do Pełnomocnika. Od momentu odwołania pełnomocnik nie posiada umocowania do dokonywania czynności w imieniu Mocodawcy i ponosi odpowiedzialność za działanie bez umocowania.
Pełnomocnictwo zatem może być odwołane w każdym czasie i w dowolnej formie, ważne aby jednak Mocodawca miał dla celów dowodowych potwierdzenie, że oświadczenie o odwołaniu pełnomocnictwa doszło do Pełnomocnika. Takim potwierdzeniem będzie informacja o odczytaniu wiadomości sms czy maila.
Jeżeli wypowiedzenia pełnomocnictwa dokonujemy w formie pisemnej trzeba pamiętać od potwierdzeniu odbioru pisma z oświadczeniem o odwołaniu pełnomocnictwa – jeśli będzie to list to powinien być to list polecony, jeśli pismo zostało wręczone osobiście to potwierdzeniem będzie podpis osoby odbierającej.
W razie wypowiedzenia pełnomocnictwa Pełnomocnik Powinien zwrócić Mocodawcy dokument pełnomocnictwa. W przypadku gdy pełnomocnictwo jest udzielone w formie aktu notarialnego Mocodawca powinien powiadomić notariusza sporządzającego akt o odwołaniu pełnomocnika, wtedy notariusz na akcie notarialnym umieści wzmiankę o wygaśnięciu pełnomocnictwa