PEŁNOMOCNICTWO NIEODWOŁALNE

CZY PEŁNOMOCNICTWO MOŻE BYĆ NIEODWOŁALNE ?

Zgodnie z art. 101 § 1 Kodeksu cywilnego  Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

Zasadą jest więc odwołalność pełnomocnictwa w każdym czasie. Pełnomocnictwo bowiem opiera się na stosunku zaufania pomiędzy osobą udzielającą pełnomocnictwa czyli Mocodawcą a osobą która ma działać w jej imieniu czyli Pełnomocnikiem. Utrata zaufania uzasadnia elastyczne podejście do kwestii odwołania pełnomocnictwa. Odwołanie pełnomocnictwa nie wymaga nadto szczególnej formy dla swojej skuteczności wymaga tylko tego aby osoba odwołująca pełnomocnictwo złożyła swoje oświadczenie pełnomocnikowi tak aby ono do niego doszło. Tak więc może to być w zasadzi dowolna forma -mailowa, sms, inna. Zatem pełnomocnictwo udzielone notarialnie może być odwołane w każdy sposób.

Od generalnej zasady odwołalności pełnomocnictwa istnieje odstępstwo. Polega to na tym, że Mocodawca zrzeka się odwołania pełnomocnictwa przy czym nie wystarczy samo zrzeczenie się a konieczne jest aby było to uzasadnione treścią stosunku prawnego łączącego mocodawcę i pełnomocnika, w przeciwnym razie jest ono bezskuteczne.

Czy jest ten stosunek prawny „będący podstawą pełnomocnictwa” zwany stosunkiem prawnym podstawowym. Może to być na przykład umowa najmu, dzierżawy, umowa przedwstępna. Może to być także umowa rachunku bankowego czy kredytu- w takim przypadku spotkać się możemy z konstrukcją, że obok takiej umowy osoba będąca kredytobiorcą lub posiadaczem rachunku bankowego składa na ręce banku pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym w celu dokonania spłat należności banku z tytułu umowy. Pełnomocnictwo to jest z zasady nieodwołalne do czasu do którego trwa umowa podstawowa to jest np. na czas spłacania kredytu.

Trzeba zauważyć, że nawet jeśli stosunek podstawowy zostanie skonstruowany prawidłowo a nieodwołalne pełnomocnictwo skutecznie udzielone, to pełnomocnictwo będzie mogło być obwołane z „ważnych powodów”. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 stycznia 2008 r. w sprawie o sygn. akt I CSK 362/07 podniósł bowiem, że zastrzeżenie na podstawie art. 101 § 1 k.c. nieodwołalności pełnomocnictwa nie wyklucza odwołania pełnomocnictwa przez mocodawcę z ważnych powodów.

W treści pełnomocnictwa powinno być jasno wskazane, że mocodawca zrzekła się jego odwołania ze wskazaniem dlaczego pełnomocnictwo jest nieodwołalne poprzez odwołanie się do stosunku prawnego który uzasadnia taki zapis. Nadto dodatkowo można wprowadzić do treści zobowiązanie do niedowoływania pełnomocnictwa. Złamanie takiego zakazu będzie skutkować także odpowiedzialnością odszkodowawczą.

Odpowiedź więc brzmi tak pełnomocnictwo może być nieodwołalne aby jednak było udzielone skutecznie najlepiej aby sporządził je wykwalifikowany prawnik.

Dodaj komentarz

Może Ci się również spodobać: