PEŁNOMOCNICTWO- FORMA

Forma pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo powinno co do zasady być udzielone w takiej formie w jakiej ma zostać dokonana czynność prawna podjęta w imieniu Mocodawcy przez Pełnomocnika.

W przypadku sprzedaży nieruchomości umowa sprzedaży musi mieć formę aktu notarialnego, podobnie pełnomocnictwo także musi mieć formę aktu notarialnego. W zwykłych sprawach załatwianych w formie pisemnej pełnomocnictwo powinno być pisemne.

Oprócz tego pełnomocnictwo może być udzielone w formie pisemnej z poświadczonym urzędowo podpisem. Podpis pod pełnomocnictwem poświadcza notariusz. Pełnomocnictwo takie konieczne jest do dokonania czynności które muszą być dokonane w formie z poświadczonym podpisem. Czynnościami takimi są np. przeniesienie prawa użytkowania  działki w ramach ogródków działkowych, przeniesienie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością czy  sprzedaż przedsiębiorstwa.

Poświadczenia podpisu na pełnomocnictwie może także okazać się konieczne w przypadku pełnomocnictwa do występowania przed Urzędem Wojewódzki w sprawie paszportowej czy też do dokonania innych wyszczególnionych czynności przed Urzędami Administracji.

Poświadczenie podpisu pod pełnomocnictwem przez notariusza powoduje, że dokument taki zyskuje wiarygodność związaną z tym, że nie ma wątpliwości, że pochodzi od osoby która go podpisała – notariusz weryfikuje tożsamość osoby która składa podpis na podstawie ważnego dokumentu dowodu lub paszportu jak też dokument taki opatrzony jest datą w której podpis został złożony, a data ta ma charakter daty stwierdzonej urzędowo.

Dla pewności warto więc poświadczyć podpis zwłaszcza, że poświadczenie podpisu to koszt 20 zł netto.

 

 

 

Dodaj komentarz

Może Ci się również spodobać: